Banner

Tuz Mağaraları

Tuz Mağaraları Genel GörünüşTuzluca (Qulp) ilçesinde bulunmaktadır. 55 dönümlük bir araziyi kaplamaktadır. Türkiye'nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Tünellerde bulunan havanın bir çok solunum yolu hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Günlük 60 ton tuz üretilmektedir. Ancak tam kapasite çalışırsa 200 ton tuz da üretebilir

  Bu maddenin yıllarca işlenmesinden sonra oluşan tuz mağaralarında astım hastalarının yararlanacağı doğal bir şifa merkezi oluşmuştur. Tarihte bu bölgede hakimiyet kurmuş bir çok imparatorluk ve krallık tuz ihtiyacını karşılamak için Tuz dağından yararlanmış olmasına rağmen bunun hakkında yeterli akademik çalışmalar yapılmamış olsa da Med İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu, Urartular ve Ermeni Krallıklarının buradan tuz ihtiyaçlarını karşıladıklarını biliyoruz.

 

M.S. 15. yüzyılda İspanyol Elçi  Ruy González de Clavijo, Tuz mağaraları hakkında seyahatnamesinde şöyle anlatmaktadır:

 Mayıs 1404’te tekrar aras Nehri kıyısında ilerlemeye devam ettik. Yol bozuk ve birçok yeri dimdik idi. Ertesi gün yine bir köyde kaldık. Buradan dağın tepesine kurulmuş bir kale vardı. Dağ, taş ve tuz kayaları ile kaplıydı. Civar köylerden gelenler buradan tuz alıp yemeklerinde kullanıyorlarmış’’. Şeklinde yazmıştır.

 • Tuzluca Belediyesi

  Yukarı Mahalle Hamam Sokak No: 6 Tuzluca/IĞDIR

  0476 311 20 12 - 35

  info@tuzluca.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook